Blog

Zakładanie spółki krok po kroku

Spółki służą grupowemu realizowaniu działalności przedsiębiorczej lub innej. W polskim systemie prawnym istnieją spółki osobowe – spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna oraz spółki kapitałowe – spółka z ograniczą odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna.

Czytaj dalej

Rożnice między księgowością pełną a uproszczoną

Podstawowe różnice pomiędzy księgowością pełną a uproszczoną powinien znać każdy przedsiębiorca – chociaż w każdym przypadku warto jej prowadzenie zlecić biurze rachunkowemu. Jakie są ich najważniejsze cechy?

Czytaj dalej

Kiedy przedsiębiorca staje się płatnikiem VAT?

Wykonywanie działalności gospodarczej to szereg formalności i obowiązków. Oczywiście nie obejdzie się bez skrupulatnego płacenia podatków. Niekiedy jednak przedsiębiorcy sami nie wiedzą, jakie zobowiązania ich dotyczą. Mowa tu między innymi o podatku VAT, który okazuje się nieco problematyczny z perspektywy właścicieli firm. Czy wiesz, kiedy należy go uiszczać, a kiedy można skorzystać ze zwolnienia? Sprawdź!

Czytaj dalej

Jak wybrać optymalną formę opodatkowania przedsiębiorstwa?

Każdy przedsiębiorca, zanim jeszcze zacznie wykonywać działalność gospodarczą, musi stanąć przed koniecznością podjęcia kilku niezwykle ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór formy opodatkowania, którą należy określić już podczas ubiegania się o wpis do CEIDG. Czy wiesz, jakie masz możliwości oraz która z nich okaże się dla Ciebie najkorzystniejsza?

Czytaj dalej

Kiedy warto skorzystać z doradztwa gospodarczego?

Czym jest doradztwo gospodarcze? To wszystko, czego potrzebuje firma, aby funkcjonować sprawnie, stabilnie, legalnie – oraz żeby minimalizować straty i maksymalizować zyski. Nasze biuro rachunkowe świadczy usługi z zakresu doradztwa gospodarczego i odpowiada na pytania dotyczące optymalnego momentu na skorzystanie z takiego rozwiązania.

Czytaj dalej

Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym online?

Ogółem i krótko rzecz ujmując, odpowiedź na to pytanie brzmi: współpraca z biurem rachunkowym online wygląda łatwiej, szybciej i skuteczniej. Każdy przedsiębiorca potrzebuje obsługi księgowej. Ostatnie lata pokazały, że nie mamy problemu z przenoszeniem naszej aktywności do wirtualnego świata – kiedy zachodzi taka konieczność. W przypadku biur rachunkowych współpraca online może być najlepszą formą. Dlaczego?

Czytaj dalej

Na czym polega audyt procesów?

Założenie i prowadzenie firmy to duża odpowiedzialność. Przedsiębiorcy muszą dbać o to, aby procesy były przeprowadzane zgodnie z prawem, a do tego poszukiwać takich rozwiązań, które pozwolą im się rozwijać. Samodzielne działania często bywają trudne, a czasami zdarza się tak, że właściciel nie jest pewien ich słuszności. W takich przypadkach warto zdecydować się na audyt … Czytaj dalej

Czytaj dalej

Jakie zmiany w podatkach przewiduje Polski Ład?

Początek stycznia to czas, w którym wiele osób zabiera się za realizację postanowień noworocznych i planuje zmiany w życiu. To również istotny czas dla podatników, ponieważ to właśnie w tym okresie wprowadzane są zmiany w przepisach. Początek roku 2022 był w tym kontekście niezwykle trudny, ponieważ został wprowadzony Nowy Ład. W efekcie w głowach wielu … Czytaj dalej

Czytaj dalej