Blog

Jak przygotować przedsiębiorstwo na kontrolę podatkową?

Kontrola podatkowa musi zostać zapowiedziana 7 dni wcześniej. W tym czasie podatnik ma czas, aby przygotować swoją firmę do kontroli. Zdarzają się także niezapowiedziane kontrole, zwłaszcza jeśli dotyczą nieopodatkowanych przychodów, niezgłoszonej dzielności gospodarczej, podejrzenia popełnienia przestępstwa podatkowego czy też wyjaśnienia wątpliwości co do zwrotu lub nadpłaty podatku VAT. W pozostałych przypadkach kontrole są zapowiedziane i … Czytaj dalej

Czytaj dalej

Rola obsługi kadrowo-płacowej w prowadzeniu firmy

Zatrudnianie pracowników wiąże się z koniecznością zapewnienia obsługi kadrowo-płacowej. Jest to szereg czynności związanych z prowadzeniem dokumentacji pracowniczych oraz naliczaniem wynagrodzeń i odprowadzaniem wymaganych składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy. Tak naprawdę sprawna obsługa kadrowo-płacowa jest kluczowa w każdej firmie – pracownicy zawsze oczekują przejrzystych i terminowych działań w tym zakresie. Pracodawcy mają do … Czytaj dalej

Czytaj dalej

Kiedy warto skorzystać z outsourcingu kadrowo-księgowego?

Obsługa kadrowo-płacowa może być prowadzona w ramach wewnętrznej struktury firmy, ale coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest outsourcing usług księgowych. Dzięki współpracy z profesjonalnym biurem rachunkowym można obniżyć koszty prowadzenia firmy – nie jest bowiem konieczne tworzenie działu księgowego i zatrudnianie pracowników na etat. Przedsiębiorca nie musi przygotowywać pomieszczeń biurowych ani wykupywać certyfikowanego oprogramowania. Wszystko to … Czytaj dalej

Czytaj dalej

Częste błędy podatkowe popełniane przez przedsiębiorców. Jak ich uniknąć?

Błędy podatkowe zdarzają się wszystkim przedsiębiorcom – zarówno tym początkującym, jak i firmom, które funkcjonują od wielu lat. Dla części osób, problematyczne może być nadążanie za ciągłymi zmianami w prawie, które niosą skutki dla sposobu prowadzenia księgowości. Wszelkie błędy podatkowe mogą mieć sankcje w postaci kar finansowych, przed którymi nie chroni nieznajomość przepisów. Z tego … Czytaj dalej

Czytaj dalej

Zakładanie spółki krok po kroku

Spółki służą grupowemu realizowaniu działalności przedsiębiorczej lub innej. W polskim systemie prawnym istnieją spółki osobowe – spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna oraz spółki kapitałowe – spółka z ograniczą odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna.

Czytaj dalej

Rożnice między księgowością pełną a uproszczoną

Podstawowe różnice pomiędzy księgowością pełną a uproszczoną powinien znać każdy przedsiębiorca – chociaż w każdym przypadku warto jej prowadzenie zlecić biurze rachunkowemu. Jakie są ich najważniejsze cechy?

Czytaj dalej

Kiedy przedsiębiorca staje się płatnikiem VAT?

Wykonywanie działalności gospodarczej to szereg formalności i obowiązków. Oczywiście nie obejdzie się bez skrupulatnego płacenia podatków. Niekiedy jednak przedsiębiorcy sami nie wiedzą, jakie zobowiązania ich dotyczą. Mowa tu między innymi o podatku VAT, który okazuje się nieco problematyczny z perspektywy właścicieli firm. Czy wiesz, kiedy należy go uiszczać, a kiedy można skorzystać ze zwolnienia? Sprawdź!

Czytaj dalej

Jak wybrać optymalną formę opodatkowania przedsiębiorstwa?

Każdy przedsiębiorca, zanim jeszcze zacznie wykonywać działalność gospodarczą, musi stanąć przed koniecznością podjęcia kilku niezwykle ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór formy opodatkowania, którą należy określić już podczas ubiegania się o wpis do CEIDG. Czy wiesz, jakie masz możliwości oraz która z nich okaże się dla Ciebie najkorzystniejsza?

Czytaj dalej

Kiedy warto skorzystać z doradztwa gospodarczego?

Czym jest doradztwo gospodarcze? To wszystko, czego potrzebuje firma, aby funkcjonować sprawnie, stabilnie, legalnie – oraz żeby minimalizować straty i maksymalizować zyski. Nasze biuro rachunkowe świadczy usługi z zakresu doradztwa gospodarczego i odpowiada na pytania dotyczące optymalnego momentu na skorzystanie z takiego rozwiązania.

Czytaj dalej

Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym online?

Ogółem i krótko rzecz ujmując, odpowiedź na to pytanie brzmi: współpraca z biurem rachunkowym online wygląda łatwiej, szybciej i skuteczniej. Każdy przedsiębiorca potrzebuje obsługi księgowej. Ostatnie lata pokazały, że nie mamy problemu z przenoszeniem naszej aktywności do wirtualnego świata – kiedy zachodzi taka konieczność. W przypadku biur rachunkowych współpraca online może być najlepszą formą. Dlaczego?

Czytaj dalej