Jak wybrać optymalną formę opodatkowania przedsiębiorstwa?

Jak wybrać optymalną formę opodatkowania przedsiębiorstwa?

Każdy przedsiębiorca, zanim jeszcze zacznie wykonywać działalność gospodarczą, musi stanąć przed koniecznością podjęcia kilku niezwykle ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór formy opodatkowania, którą należy określić już podczas ubiegania się o wpis do CEIDG. Czy wiesz, jakie masz możliwości oraz która z nich okaże się dla Ciebie najkorzystniejsza?

Jakie są dostępne formy opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej?

Na wstępie należy zaznaczyć, że wybór formy opodatkowania zależy tylko i wyłącznie od przedsiębiorcy. Oznacza to, że prawo daje mu kilka możliwości, spośród których może wybrać jedną. Obecnie największą popularnością cieszy się skala podatkowa, czyli tzw. zasady ogólne. Wówczas dochód opodatkowywany jest stawką 17% lub 32%. Próg podatkowy wynosi zaś 120 000 złotych i wyznacza granicę między wspomnianymi stawkami.

Przedsiębiorcy z wyższymi dochodami decydują się z reguły na podatek liniowy w wysokości 19%. Należy zaznaczyć, że jest to stała stawka, uniezależniona od wysokości zarobków. Co istotne, przy tej formie opodatkowania obowiązkowe jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Ostatnie alternatywy to ryczałt i karta podatkowa, na które mogą zdecydować się jedynie wybrani przedsiębiorcy.

Jaka forma opodatkowania jest najkorzystniejsza?

Zajmując się obsługą kadrowo-płacową w Warszawie, a także kompleksową księgowością, zawsze podkreślamy naszym klientom, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Słowem, wybór odpowiedniej formy opodatkowania uzależniony jest od indywidualnej sytuacji danego przedsiębiorcy. Oznacza to, że niezbędna okaże się dokładna analiza jego dochodów, a także specyfiki wykonywanej działalności.

Jeżeli stoisz przed wyborem formy opodatkowania lub planujesz ją zmienić, zapraszamy Cię do podjęcia kontaktu. Nasi specjaliści dogłębnie przeanalizują Twoją sytuację, abyś mógł wybrać najdogodniejszą dla siebie opcję. W razie pytań pozostajemy do Twojej dyspozycji.