Nie wiesz, o co zapytać? Zobacz, o co pytają inni i od razu sprawdź odpowiedź.
Tak, a wynika to z przepisów art. 43 do 46a ustawy o doradztwie podatkowym oraz przepisów art. 76a do 79 ustawy o rachunkowości. Z uwagi na te przepisy BM Consulting jest również obowiązkowo ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością doradztwa podatkowego i prowadzenia ksiąg.
⦁ zmniejszenie kosztów
⦁ oszczędność czasu
⦁ uproszczenie zarządzania firmą
⦁ przeniesienie kontroli podatkowych oraz ZUS do siedziby biura rachunkowego
⦁ bieżącą pomoc przy podejmowaniu ważnych decyzji finansowych
⦁ comiesięczne raporty o osiągniętych kosztach i przychodach
⦁ pomoc i doradztwo przy rejestracji oraz zamknięciu firmy
W ogóle - od tego jesteśmy my. Po zawarciu umowy, kontaktujemy się w imieniu Klienta z wszystkimi instytucjami zaczynając od przesyłania deklaracji drogą elektroniczną, aż do porozumiewania się z ZUS czy Urzędem Skarbowym. Od Ciebie wymagamy jedynie złożenia podpisu pod przygotowanymi przez nas dokumentami.
W zależności ustalonych warunków współpracy – termin przekazania znajduje się w podpisanej umowie. Standardowe terminy to do 5 lub 10 dnia roboczego każdego miesiąca.
Najwygodniejszą dla siebie formę przekazania nam dokumentów wybiera Klient:
⦁ osobiście
⦁ pocztą
⦁ kurierem
⦁ elektroniczne
Oczywiście, że nie. Rozliczenia rejestrów VAT, a także przesłanie deklaracji VAT do Urzędu Skarbowego są zawarte w każdej naszej umowie o świadczeniu usług księgowych.
W formie papierowej podpisujemy z przedsiębiorcą formularz UPL-1 co pozwala nam na przesyłanie przez nasze biuro drogą elektroniczną, w imieniu klientów, odpowiednich deklaracji do urzędu skarbowego i ZUS.
Każdy Klient naszego biura otrzymuje od nas dostęp do platformy on-line i do swojego konta do którego loguje się za pomocą loginu i hasła. Po przesłaniu dokumentów do biura i po ich zaksięgowaniu przez księgowe, są one widoczne na koncie Klienta. Można więc zdalne sprawdzić co i kiedy zostało zaksięgowane, obejrzeć księgi, a także pobrać potrzebne wydruki.
Co miesiąc klient otrzymuje od nas specjalny raport zawierający informację na temat wysokości i terminu podatków do zapłaty oraz składek ZUS. Na podstawie raportu płatności dokonuje Klient.
W ramach umowy prowadzimy rozliczenia kadrowo-płacowe oraz ZUS. Nasze wynagrodzenie jest zależne od liczby pracowników. Kiedy ta liczba się zmienia, w ramach tej samej umowy, podpisujemy aneks aktualizując dane zawarte w umowie. Aby zgłosić pracownika, należy w ciągu 5 dni od zatrudnienia przesłać informację do naszego biura.
W odpowiedzi otrzymasz komplet dokumentów rejestracyjnych dla pracownika, które po wypełnieniu należy odesłać nam mailem. Na podstawie zgłoszonych dokumentów dokonamy wszelkich formalności rejestracyjnych w ZUS. Informujemy, że możesz zlecić naszej firmie przygotowanie wzorów umów, regulaminów itp.
Spółka cywilna to spółka osobowa. Obsługujemy wszystkie formy prawne działalności gospodarczych, w tym spółki osobowe, do których zaliczamy: spółkę cywilną, jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną oraz partnerską.
Tak, po dostarczeniu przez Klienta potrzebnych informacji koniecznych do ujęcia w zeznaniu rocznym.
Najczęściej będzie to miesiąc następny po miesiącu, w którym dokonywaliśmy księgowań (np. płatność w marcu dotyczyć będzie rozliczenia dokumentów za luty).
Składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych firmy wpłacają w dwóch terminach.Do 10-go dnia następnego miesiąca – firmy jednoosobowe (bez pracowników) opłacające składki wyłącznie za siebie.Do 15-go dnia następnego miesiąca – firmy zatrudniające pracowników lub zleceniobiorców.
Składki do ZUS wpłacane są na INDYWIDUALNY NUMER SKŁADOWY. Każdy przedsiębiorca otrzymuje od ZUS odpowiedni numer konta, na które wpłacane są wszystkie składki ZUS. ZUS wysyła do przedsiębiorcy listem informację o tym unikalnym numerze konta do wpłat. Można ten numer zweryfikować na stronie
https://www.eskladka.pl/
Przelewy do ZUS od 01.01.2018 nie muszą już być odpowiednio opisywane.Przedsiębiorca posiada indywidualny numer składkowy i wszystkie wpłaty na te konto dotyczą tylko konkretnego przedsiębiorcy. Wpłaty są zaliczane na poczet najstarszych zaległości. Opis przelewu może być dowolny np „składki ZUS”.
Wpłaty należnych podatków dokonujemy w następujących terminach:
⦁ PIT – do 20go dnia następnego miesiąca
⦁ PPE (zryczałtowany podatek dochodowy) – do 20go dnia następnego miesiąca
⦁ VAT – do 25go dnia następnego miesiąca
Podatki PIT, CIT, VAT wpłaca się na mikrorachunek podatkowy. Indywidualny rachunek podatkowy będzie przypisany do podatnika raz i nie ulegnie zmianie w przypadku zmiany podlegania pod inny urząd skarbowy. Każdy podatnik aby wygenerować swój numer rachunku podatkowego może to zrobić w generatorze przygotowanym przez MF (wystarczy wpisać numer NIP).
Wpłaty podatków muszą być oznaczone identyfikatorem płatności.
⦁ podatek dochodowy od osób fizycznych PIT (PIT5, PIT5L)
⦁ zryczałtowany podatek dochodowy PPE
⦁ podatek od towarów i usług VAT7 lub VAT7K (kwartalny)
⦁ podajemy za jaki okres dokonujemy wpłaty w formacie MM/RRRR lub MM/RR
⦁ jeżeli dokonujemy wpłaty za kwartał zamiast MM wpisujemy odpowiedni numer kwartału
Pełna księgowość.
To precyzyjny i zarazem skomplikowany system ewidencjonowania informacji gospodarczych. Umożliwia on nie tylko rejestrowanie przychodów i rozchodów, ale także inwentaryzację majątku i zobowiązań z tytułu podatków. W praktyce otrzymuje się niezwykle dokładny obraz stanu finansowego firmy, a przedsiębiorcy zyskują pełną kontrolę nad budżetem. Do obsługi księgowej wymaga się m.in. prowadzenia ksiąg rachunkowych, sprawozdań finansowych. Kwestie te reguluje Ustawa o Rachunkowości. Do prowadzenia pełnej księgowości zobligowane są spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, a także przedsiębiorstwa, których przychody roku podatkowym wyniosły ponad 2 mln euro. Warto jednak podkreślić, że na wybór ksiąg rachunkowych mogą zdecydować się wszyscy przedsiębiorcy, ale muszą się oni liczyć z wyższymi kosztami obsługi księgowej.
Księgowość uproszczona.
Księgowość uproszczona charakteryzuje się wieloma ułatwieniami. Działalność rozlicza się, stosując mało skomplikowane sposoby gromadzenia danych finansowych. Do podstawowych form opodatkowania zaliczają się: - Karta podatkowa Polega ona na płaceniu fiskusowi stałej daniny, bez względu na wysokość dochodów. Kwota zależy m.in. od profilu działalności i liczby pracowników. Obejmuje nieliczne zawody oraz dotyczy jedynie wąskiej grupy odbiorców. - Podatkowa księga przychodów i rozchodów W tym wypadku biuro rachunkowe zobligowane jest do zapisywania wszystkich przychodów i kosztów. Na tej podstawie określa się kwotę podatku do zapłaty. Na taki krok decyduje się większość małych firm. - Ryczałt ewidencjonowany Dotyczy on wybranych branż. Korzystają z niego m.in. aptekarze, właściciele lombardów, kantorów, a także podmioty zajmujące się handlem częściami do pojazdów mechanicznych. Osoby te płacą ustaloną stawkę podatku, która wynosi od 2% do 20%. Z uproszczonej księgowości korzystają przede wszystkim przedstawiciele jednoosobowych działalności gospodarczych, spółki cywilne (pod warunkiem, że nie przekraczają one przychodów określonych w Ustawie o PIT oraz Ustawie o Rachunkowości).
Wady i zalety poszczególnych rozwiązań.
Do zalet uproszczonej księgowości zalicza się przede wszystkim łatwość rejestrowania danych. Nie ma potrzeby przygotowywania sprawozdań, salda aktywów i pasywów, prognozowania wyników finansowych. Koszty związane z usługami biura rachunkowego są stosunkowo niewielkie. Wśród minusów takiej ewidencji warto wymienić mniejszą szczegółowość informacji. Ewidencjonowanie pełne wiąże się z zawiłymi procedurami. Stąd też obsługa księgowa jest dużo droższa, ale trzeba podkreślić, że to najlepszy sposób kontroli wydatków, kosztów i przychodów.