Jak przygotować przedsiębiorstwo na kontrolę podatkową?

Jak przygotować przedsiębiorstwo na kontrolę podatkową?

Kontrola podatkowa musi zostać zapowiedziana 7 dni wcześniej. W tym czasie podatnik ma czas, aby przygotować swoją firmę do kontroli. Zdarzają się także niezapowiedziane kontrole, zwłaszcza jeśli dotyczą nieopodatkowanych przychodów, niezgłoszonej dzielności gospodarczej, podejrzenia popełnienia przestępstwa podatkowego czy też wyjaśnienia wątpliwości co do zwrotu lub nadpłaty podatku VAT. W pozostałych przypadkach kontrole są zapowiedziane i odbywają się na podstawie obowiązujących przepisów.

Zawiadomienie o kontroli i co dalej?

W zawiadomieniu o planowanej kontroli zawarte są informacje o zakresie audytu, a więc przedsiębiorca ma czas, aby przygotować określone dokumenty podatkowe. Jest to także czas na naprawę potencjalnych błędów, jeśli takie zostaną wykryte przez podatnika. Możliwe jest dokonanie korekt faktur lub nieprawidłowych zapisów w KPiR i deklaracji podatkowych. Niezbędne jest także zapłacenie wszystkich zaległych podatków wraz z odsetkami. W przypadku klientów, których obsługujemy w ramach outscorningu kadrowo-ksiegowego w Warszawie, bierzemy pełną odpowiedzialność za prowadzone przez nas działania, także w czasie kontroli podatkowej. Oznacza to, że reprezentujemy klienta przed organami kontroli i kompletujemy wszystkie niezbędne dokumenty. Czynności nie muszą odbywać się w siedzibie firmy, a w miejscu przechowywania dokumentów – w tym przypadku w naszym biurze rachunkowym.

E-kontrola podatkowa

W sytuacji, gdy prowadzona jest księgowość z użyciem elektronicznego systemu finansowo-księgowego, co obecnie staje się standardem, kontrola odbywa się w sposób zdalny. Urzędnicy mają dostęp do danych zgromadzonych w systemie. Kontrolerzy przed audytem powinni zostać poinformowani o rodzaju używanego oprogramowania oraz obsługiwanych formatach plików.