Kiedy warto skorzystać z outsourcingu kadrowo-księgowego?

Kiedy warto skorzystać z outsourcingu kadrowo-księgowego?

Obsługa kadrowo-płacowa może być prowadzona w ramach wewnętrznej struktury firmy, ale coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest outsourcing usług księgowych. Dzięki współpracy z profesjonalnym biurem rachunkowym można obniżyć koszty prowadzenia firmy – nie jest bowiem konieczne tworzenie działu księgowego i zatrudnianie pracowników na etat. Przedsiębiorca nie musi przygotowywać pomieszczeń biurowych ani wykupywać certyfikowanego oprogramowania. Wszystko to leży w obowiązkach zewnętrznego podmiotu.

Czy warto zlecić prowadzenie obsługi kadrowo-księgowej?

Specjaliści z biura rachunkowego realizują ustalone w umowie zadania i otrzymują comiesięczne stałe wynagrodzenie. Księgowi to specjaliści w swojej dziedzinie, którzy śledzą nowinki w prawie podatkowym i wdrażają wszystkie niezbędne modyfikacje w księgowości dla firm. Pilnują obowiązujących przedsiębiorcę terminów i reprezentują klientów przed organami nadzoru i urzędami. Outsourcing kadrowo-płacowy to oferta kierowana zarówno dla małych, jak i dużych firm.

Zalety outsourcingu usług księgowych

Oddanie spraw księgowych w ręce zewnętrznego biura rachunkowego daje pewność, że wszystkie obowiązki księgowe ciążące na przedsiębiorcy zostaną wypełnione zgodnie z obowiązującymi przepisami i terminami. Outsourcing kadrowo-płacowy to gwarancja rzetelnie wykonanej pracy, co pozostaje nie bez znaczenia dla zadowolenia pracowników, którzy oczekują transparentnych działań w zakresie naliczania wynagrodzeń, ewidencji urlopów i zwolnień lekarskich, a także zawieranych umów o prace. Współpraca z biurem rachunkowym minimalizuje ryzyko powstania błędów i ponoszenia ich konsekwencji. Dzięki outsourcingowi usług księgowych nie dochodzi do opóźnień w wypłatach wynagrodzeń oraz przesyłaniu dokumentów do urzędów ani tym bardziej do błędów w obliczeniach podatków.