Jakie zmiany w podatkach przewiduje Polski Ład?

Jakie zmiany w podatkach przewiduje Polski Ład?

Początek stycznia to czas, w którym wiele osób zabiera się za realizację postanowień noworocznych i planuje zmiany w życiu. To również istotny czas dla podatników, ponieważ to właśnie w tym okresie wprowadzane są zmiany w przepisach. Początek roku 2022 był w tym kontekście niezwykle trudny, ponieważ został wprowadzony Nowy Ład. W efekcie w głowach wielu przedsiębiorców, a także podatników, którzy nie prowadzą działalności, pojawiło się wiele pytań i wątpliwości. Właśnie dlatego w dzisiejszym wpisie omówimy pokrótce najważniejsze zmiany, które zostały wprowadzone.

Wyższa kwota wolna od podatku i likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej

Zmiany, które wiążą się z pojawieniem się Polskiego Ładu, spowodowały, że do naszej firmy zajmującej się pełną księgowością w Warszawie zwraca się coraz więcej osób, które mają wątpliwości dotyczące postępowania w nowej sytuacji. Jedną z ważniejszych zmian, które zaszły, jest wyższa kwota wolna od podatku, która wraz z rozpoczęciem 2022 roku zwiększyła się do kwoty 30 tysięcy złotych rocznie dla podatników korzystających ze skali podatkowej. Mniej korzystną zmianą jest natomiast brak możliwości zmniejszenia podatku o składkę zdrowotną. W związku z tym wynosi ona 9 procent i jest obliczana od podstawy do opodatkowania.

Jakie inne zmiany czekają podatników w 2022 roku?

Nowy Ład zakłada wprowadzenie naprawdę wielu zmian, w związku z czym trudno omówić je wszystkie. Jedną z ważniejszych jest bez wątpienia ulga dla klasy średniej, z której skorzystają pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, których roczne przychody wynoszą od 68 412 zł do 133 692 zł i przedsiębiorcy mieszczący się w tym przedziale. Kolejną kwestią jest zwolnienie z podatku dla rodzin 4+, czyli takich, które mają co najmniej czwórkę dzieci.

Nowy Ład to również zwiększenie limitu drugiego progu podatkowego. W związku z tym od początku roku osoby, które zarabiają do 120 tysięcy złotych, dotyczy 17% podatku. Nadwyżka natomiast wiąże się z opodatkowaniem stawką 32%. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o PIT 0 dla seniora, czyli o zwolnieniu z PIT dla zatrudnionych seniorów pracujących na etacie, umowie zleceniu albo dla przedsiębiorców.